Sütun

Excel,Koşullu Biçimlendirme,Gelişmiş,Teknikler
Fonksiyonlar

Excel Koşullu Biçimlendirme Gelişmiş Seçenekler

Excel Koşullu Biçimlendirme hakkında incelemiş olduğum konulardan farklı olarak yeni güzel bir Excel konusu hakkında inceleme yapmayı fırsatı bulabildim. Bugün makalemizde Koşullu Biçimlendirme hakkında gelişmiş özelliklerden bir kaç örnek inceleyeceğiz. Excel ‘de Koşullu Biçimlendirme aslında bir nevi biçim boyacısı ve formülleri birleştirerek adı üstünde koşula bağlı biçim boyama işlevidir. Gelişmiş seçenekleri incelemek için başrol oyuncumuz olan Excel Koşullu Biçimlendirme menüsünde bulunan Yeni Kural işlevini değerlendireceğiz.

İnceleyeceğimiz konu başlıklarını paylaşalım daha sonrada detaylara geçelim.

Excel Koşullu Biçimlendirme Gelişmiş Teknikler hakkında ;

  • Satır & Sütun içerisindeki en yüksek değeri boyama ,
  • Tabloda formül içeren hücreleri renklendirme ,
  • Hücre durumuna göre Koşullu Biçimlendirme .

(daha&helliip;)

Makro

Excel’de Makro ile Renk Vurgulamak

Excel’de çalışırken imleç hangi hücredeyse o hücrenin bulunduğu hücreyi, satırı veya sütunu renklendirmek isterseniz makro ile çözüme ulaşabilirsiniz.

makro-ile-renk-vurgulamak

Aynı zamanda hücrenin bulunduğu satır ve sütunu birlikte renklendirmek, sadece satır renklendirmek, sadece sütun renklendirmek ve sadece tıklanan hücre veya alanın renklenmesini de sağlayabilirsiniz.

Kısaca Excel’de makro ile tıklanan hücreye renk vurgusu yapabilmek için çalışma sayfanızdayken Ctrl+F11’e basın ve açılan Visual Basic penceresinde, sol taraftan Sayfa1 isimli sekmeye çift tıklayın. Daha sonra açılan makro penceresine aşağıdaki kodlardan işinize yarayanı kopyalayın.

(daha&helliip;)