Excel Dosyalarını PDF Olarak Göndermek

Birçoğumuz, internet medyasında Excel to PDF, Excel  PDF’e çevir, Excel dosyalarını PDF çevir, bul, gönder vs.vs. buna benzer çok sayıda arama yapıyoruz. Bunlar için ekstra programlar indirebilirsiniz. Fakat Excel içerisinde bu özellik zaten mevcut. Üstelik eş zamanlı bir şekilde aynı dosyayı mailden gönderme imkanı da bulunuyor.

Outlook kullanıcılarına hitap ediyorum (Thunderbird’de olabilir), çalıştığınız Excel dosyasını bir kopyasını hem PDF formatına çevirmek hemde mail ile göndermek istiyorsanız konuyu takip etmelisiniz.

Microsoft Excel’in mevcut sisteminde bulunan micro özellik, Dosya > Paylaş menüsünde bulunuyor.

» Devamını Oku

PowerPoint’e Gerçek Zamanlı Slayt Opsiyonu

Çağımızın devrim niteliğinde sayılabilen anlık çalışma sistemi yani real-time çalışma teknolojisi, Microsoft ve Google devleri ile epey yol kat etmiş durumda diyebilirim. Her ne kadar bu sistemi Microsoft başlatmış olsa da (eski Office sürümlerinde bulabilirsiniz), firmanın rakibi olan alternatif şirket DocVerse’i Google’ın satın almasıyla eş zamanlı olarak GoogleDocs ortaya çıkması Microsoft ailesini epey sarsmış olabilir. GoogleDocs Online Excel kullanımında çok işlevli bir alternatif, şimdi ise Microsoft’tan bir yenilik daha geldi. Artık Microsoft Power Point üzerinden Slayt sunumlarını gerçek zamanlı olarak sunabilme teknolojisine erişmiş durumdadır.

Ofis uygulamalarında kişilerin gerçek zamanlı olarak çalışabilmesi adına, Microsoft’tan gelen bu yenilik sayesinde, kullanıcılar anlık düzeltmeler yapabiliyor. Bitmedi henüz, üstelik bu slaytları hazırlarken iş yükünün paylaşılmasını sağlayacaklar. Artık kimlerin hangi slaytlar üzerinde değişiklik yaptığının loglarını da kayıt edecek ve gösterecek.

Yeni Power Point güncellemesiyle birlikte gerçek zamanlı Power Point slayt çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

https://blogs.office.com/2016/11/29/new-to-office-365-in-november-new-collaboration-capabilities-and-more/

Ancak Power Point hakkındaki bu yenilik için Office Insider programının kayıtlı kullanıcısı olmanız gerekiyor. Yukarıdaki güncellemeyi yükledikten sonra siz de test edebilirsiniz.

Microsoft, Power Point programı içerisindeki yapılan değişiklikleri, siz yerinizde olmasanız bile haber verecek. Nasıl mı ? Android ve iOs kullanıcılarına bildirim gönderilecek hem de çalışma arkadaşları herhangi bir dosyayı düzenlemeye başladığında anında bildirim alacaklar. iOs için sistem çalışması aktif durumda, diğer platformlar için geliştirmeler devam ediyor.

PowerPoint brings real-time collaboration to your slides