Excelde Makro ile Düşeyara Formülü Nasıl Kullanılır

Excel tablolarında aradığınız bir değeri bulmak için Düşeyara fonksiyonu kullanılır. Bu formülün nasıl kullanıldığına ilişkin daha önceden çeşitli incelemeler yapmıştık hatırlarsanız… Makalenin sonunda ayrıca belirteceğim linkler sayesinde Düşeyara fonksiyonunun kullanımına ilişkin birçok başlık bulabilirsiniz.

Düşeyara formülü bir sütundaki değere göre, aynı satırdaki başka bir sütunun o değere karşılık gelen hücre değerini getirmenizi sağlar.

Excel ‘de en çok kullandığımız formüllerin başında gelen bu işlevi, Makro yardımıyla daha hızlı işlem yapmasını öğreneceğiz. Öyleyse adım adım makro ile düşeyara nasıl yapılır inceleyelim.

excelde makro ile düşeyara formulu nasıl kullanılır

excelde makro ile düşeyara formulu nasıl kullanılır

Visual Basic Editör ‘de Makro ile düşeyara yapmanız için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bu kodların algoritması aşağıdaki şekildedir.

  1. Applicatioon VLOOKUP(Aranacak Terim, Aratılacak Tablo, Doğru Sonuçta Getirilecek Sütun Sayısı , Eşleştirme Biçimi )
  2. WorksheetFunction.VLOOKUP(Aranacak Terim, Aratılacak Tablo, Doğru Sonuçta Getirilecek Sütun Sayısı , Eşleştirme Biçimi)

Belirtilen kodlar aslında düşeyara formülüyle aynı mantıkta çalışıyor. Daha açıklayıcı olmak adına basit bir örnekle taçlandıralım. » Devamını Oku