Excel Grafik Oluşturma | Resimli Anlatım

excel grafik oluşturma

Grafik, verilerinizi kullanarak görsel sunum haline getirmenizi sağlayan Excel ‘in en önemli işlevleri arasındadır. Grafikler, hücre içerisindeki değerleri kullanarak, biçim ya da çizgilerle gösterme imkanına sahiptir. Grafik biçimleri, farklı verilerin birbiriyle karşılaştırmasını yapabilir ve değerler arasındaki ilişkilerin daha kolay anlaşılmasını sağlar.

Microsoft Excel ‘in bir parçası olan Grafikler menüsü ilk olarak resimlerle inceleyelim, hemen ardından ise Excel grafik oluşturma hakkında bir kaç örnek ile konuyu pekiştirelim. Giriş konularını inceledikten sonra makalemize biraz değer katmak adına grafik türleri ve dinamik grafiklere de ayrıca göz atacağım.

Baştan sona bir grafik oluşturma için ilk olarak Excel > Ekle menüsünde bulunan Grafikler menüsüne göz atalım.

Menüde ilk olarak Önerilen Grafikler sihirbazı bulunur. Bunun işlevi, çalışma sayfanızdaki verileri seçtikten sonra Önerilen Grafikler sihirbazına tıklarsanız, sizin için verilerinize en uygun önerilerini yapar.

Excel grafik oluşturma

Ortada bulunan dokuz küçük imgeler, grafik biçimlerinden ana başlıklar sayılır. Bunlardan herhangi birine tıklayarak çeşitli seçimler yapabilirsiniz. Örneğin sütun grafikleri oluşturmak isterseniz ilk sırada bulunan sütun grafikli olan ikona tıklayıp seçim yapabilirsiniz.

 

Menüde en sağ tarafta bulunan PivotChart grafikleri, özet tablolara bağlı olarak kullanılan dinamik tablolar oluşturmanızı sağlar. Dinamik tablolar oluşturma hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki linklerden diğer konularıma göz atabilirsiniz.  » Devamını Oku