BİRLEŞTİR

Visual Basic
Fonksiyonlar

Excelde Satırların Başına veya Sonuna Makro ile Değer Eklemek

Excel’de hücrelerin başına ve sonuna ekleme yapmak, hepimizin bildiği gibi fonksiyon kullanarak uygulanabilen kolay bir yöntemdir. Bunu daha önce incelemiş olduğumuz Metin Fonksiyonları 1. Bölüm içerisinde“Birleştir” formülü ile sağlayabiliriz. Ayrıca Excel’de bulunan tüm metin fonksiyonlarını detaylı olarak incelemek isterseniz aşağıdaki konulara göz atmanızı önerebilirim.

Metin Fonksiyonları 1. Bölüm

Metin Fonksiyonları 2. Bölüm

Metin Fonksiyonları 3. Bölüm

Metin Fonksiyonları 4. Bölüm

Peki bu değer ekleme işlemini makro kullanarak daha hızlı ve kolay yoldan uygulamak istemez miydiniz? Öyleyse incelemeye devam edelim.

Bloğumu takip eden kullanıcılarım için, birleştir fonksiyonunun detaylı anlatımını atlayarak, bu konumuzda Hücrelerin başına veya sonuna nasıl karakter eklenir? sorusuna yanıt bulacağız. (daha&helliip;)

Genel

Excel Devrik Dönüşüm Fonksiyonu | Transpose

sirayi-degistir

Excel Devrik Dönüşüm Fonksiyonu | Transpose

Excel’de Devrik Dönüşüm işlevi hücreleri kopyala, yapıştır ve işlemi tersine çevir seçeneğini kullanabilmemizi sağlar. Sağ tuş menüsünde bulunan “Sırayı Değiştir” seçeneği bu işlemi yapmaktadır

devrik_donusum_transpose_birlestir

Yalnız DEVRİK_DÖNÜŞÜM işlevini bir formül kullanarak daha işlevli hale getirebilirsiniz.

Örneğin yukarıdaki resimde bulunan A1:A5 hücrelerindeki değerleri, aralarına virgül ekleyerek birleştirmek isterseniz bu formül çok işinize yarayacak. (daha&helliip;)

Formüller

Metin Fonksiyonları 1.Bölüm

Excel Metin Fonksiyonları 1.Bölüm

Excel’in metinler üzerinde kullanılan fonksiyonlarına bir başlık altında Formüller > Metin Fonksiyonları menüsünden ulaşabilirsiniz. Bu konumuzda ise metin fonksiyonlarının birinci bölümü olarak aşağıdaki işlevlerini inceleyeceğiz.

Metin fonksiyonlarının birinci bölümünde sırasıyla ele alacağımız fonksiyonlar;

=BAHTMETİN
=BİRLEŞTİR
=BUL
=BÜYÜKHARF
=DAMGA
=DEĞİŞTİR
=KIRP

(daha&helliip;)