Genel

Domain Authority | Page Authority Nedir?


Authority kelimesini incelemeden önce biraz daha geriye yaslanıp, bu sistemin altyapısından bahsetmek istiyorum, sıkılmayın hemen arkasından konu başlığımızı yani Domain Authority DeğerleriPage Authority Değerleri konularına değineceğim. İlk olarak bu sistemin temel yapısında bulunan Moz bağlantısını konusunu inceleyelim. 

 • Moz Nedir ? Authority ile Bağlantısı Nedir?

Moz veya eski adıyla SeoMoz, 2004 yılında Rant Fishkin ve Gillian Muessig tarafından Seattle’da kurulan dijital bir ajanstır.

Bu ajans web kullanıcılarına sunmuş olduğu güçlü SEO araçlarıyla bilinmektedir. Alanında en aktif kullanılan servis olarak bilinmektedir.

Neden bu açıklamaya değiniyorum? Çünkü Domain Authority Değerleri & Page Authority Değerleri ile bağlantılı olan sistemin yapı taşlarını oluşturan aslında MOZ servisleridir.

Detaylı olarak anlayalım, şahsen bir konuda inceleme yaparken en alt seviyeden sorularla kendimi meşgul ediyorum. Bu nedir, ne demektir, nereden gelir, ne işe yarar vs. kafamdaki deli sorular netleşmedikçe anlattığım makale ne benim için yeterli olur, ne de siz değerli okurlarım için yetersiz kalır. Sevgili okurlarım; gelin bu Authority olayını biraz yakından inceleyelim;

Authority kelimesinin Türkçe’de karşılığı itibar, otorite, yetkil-otorite anlamlarına gelir. Sitenin itibarını temsil ediyor zat-ı muhterem. Seattle’daki kankalar bu sistem üzerine kafa yormuş ve itibar anlamıyla bağdaşan Authority sistemini kurarak, web sitelerimizin itibarını hesaplayan MOZ servisini geliştirirler. Akabinde servis içerisinde Domain Authority & Page Authority sistemini geliştirirler. Bunlar da bizim konu başlıklarımız oluyor. İnceleyelim;

 • Domain Authority

Domain zaten bilinen bir terim, alan adı yani sitenin adresi (www.cizgiakademi.com) demek oluyor. Sitenin itibarını hesaplayan sistemin adı Domain Authority, bunun kısaltması (DA) olarak bilinir. Web sitenin DA değerlerini sorgutırlar.

Sistem Moz ekibi tarafından oluşturulduğu için, yüzlerce hesaplama ve algoritma sonucunda web sitelerimizi kontrol eder, sonra da 100 üzerinden puanlama yaparak, değerlendirme notu verir. Önemli mi? Evet.

Neden Önemli ?

Çünkü Domain Authority, google algoritmasına en yakın ve en güvenilir hesaplama algoritmasını yapıyor. Aynı zamanda SEO değerlendirme servisi sunuyor. Güvenli sonuç vermek için web sitenizi bir çok kriterden ve süzgeçten geçiriyor, hesaplıyor. Anlayacağınız üzere bu işin ehli… Sitenizin DA değerlerinin yüksek olması gerekir. Bunu kontrol etmek için de Domain Authority devreye girer.

Domain Authority Değeri Nasıl Yükseltilir?

 • Web sitenize gelen bağlantı linklerinin, kaliteli IP’den gelmeleri gerekir,
 • İçeriğinizle alakalı diğer sitelerden link alınabilir, (bunu yaparken aynı şekilde DA değerleri yüksek olan kaliteli sitelerden bağlantı almanız önerilir.) Alınan kaliteli linkler sizin web sitenizi de her geçen gün daha kaliteli yapacaktır.
 • Dışarıya link vermekten kaçınmalısınız, (Google bu konuları sevmiyor.)
 • Domain yaşınız 2yıl ve daha üzerinde olmalı,
 • Organik paylaşımlar olmalı,
 • Ziyaretçi oturum süresi uzun olmalı,
 • Sosyal medya bağlantılarının kuvvetli olmasında fayda var,
 • Site içeriğinizin belli bir konuya odaklı olması gerekiyor, örneğin futbol içerikli bir siteniz varsa, daha sonra bu işlerden sıkılıp aşk-sohbetle ilgili bir site yapmaya karar verirseniz, eski dataların silinmesiyle birlikte yeni datalar sitenize zarar verecektir.
Bunların hepsi sitenizin kalitesini arttıran değerler.
 • Page Authority,

SEO’da Page Authority (Sayfa Saygınlığı) değeri, web sitenizin her sayfasına göre değişiklik gösterir. Sayfa saygınlığı, belirtilen bir sitenin Google arama sayfalarında ne kadar üst sıralarda çıkacağını hesaplamak için geliştirilen MOZ ölçüm sistemidir. Yukarıdaki Domain Authority sistemiyle benzer puanlama sistemine sahiptir. Yani 100 üzerinden puanlama yapılır ama, puanınız düşükse yükselmesi kolay, puanınız yüksekse daha yukarıya taşımaz zor bir durumdur.

 • Page Authority Değerleri Nasıl Yükseltilebilir?

 • Nispeten daha zordur. Diğer SEO ölçümlerinin aksine Page Authority değerlerini yükseltmek daha zordur.
 • Sayfa içeriğinin, kolay anlaşılır, faydalı bilgiler içermesi önemlidir,
 • Sayfanızın aldığı linkler güvenilir web sitelerinden ve güçlü web sitelerinden olması gerekli,
 • Bounce Rate denilen bir olay var, siteye gelen kullanıcı hemen çıkıyor mu yoksa kalıyor mu? Bu oran ne kadar düşük olursa Sayfa Saygınlığı o kadar iyi durumda olur. Bu değerler Google’da sitenizin yükselmesine neden olur.
 • Sosyal medya her alanda önemli bir etken. Takipçi beğeni, link alımları Page Authority konusunda önem arz eder.

Domain Authority Page Authority nedir

Domain Authority Page Authority nedir

 

Bu makalede, Domain Authority Değerleri (DA) – Page Authority Değerleri (PA) hakkında incelemeler yapmış olduk. Sorularınız için aşağıdaki yorum penceresini kullanabilirsiniz.


This Post Has 7 Comments

 1. neriman Reply

  yazınızı okuduktan sonra pa ve da değerlerimi sorgulama ihtiyacı hissettim sorgu sonucunda biraz canım sıkıldı daha çok çalışmalıyım demekki 🙁

 2. Hasan Reply

  Öncelikle anlatım çok basit ve anlaşılır olmuş teşekkürler. PA ve DA gerçekten çok önemli sitenizden makale satışları olsun link satışları olsun herkesin dikkat ettiği bir puanlama sistemi. Siteniz yeni ise bu değerleri sorgulatmayın derim 🙂 moreliniz bozulabilir.

 3. Uğur Reply

  Sitemle zaten fazla ilgilenemiyordum üstüne birde PA ve DA sorgulaması yaptım ve sonuçları gördükten sonra siteye su veresim bile gelmedi. 🙂
  Yorum yazan arkadaşları dikkate almalıydım ve sorgulama yapmamalıydım. Şimdi ne moral kaldı ne başka birşey 🙂

 4. Meyra Reply

  Sitenize daha önceden 1 kez girmiştim ve aklıma kazınmıştı. Akabinde sıkça ziyaret etme isteğim oluştu ve şu sıralar günlük ziyaretlerde bulunuyorum. İyi ki de bulunuyorum! Bilgime bilgi kattınız çok teşekkürler. Siteniz “çok” faydalı

 5. Seo dilara Reply

  Web sitenizde cok faydali bilgiler bularak kendimi cok iyi derecede gelistirdim bu makalenizde son yillarin gozde konularindan birisidir sizde bu konuyu cok guzel aciklamissiniz tesekkurler hocam.

 6. ersin Reply

  Reklamverenler ne kadar Alexa değeri önemli diyerek reklamları Alexa verilerine göre alsalar da asıl önemli olan sitenin DA ve PA değeri. Zamanında bu değerlerin önemli olduğunu savunuyorduk ama kimse dinlemiyordu. Pagerank bitti dediğimiz dönemde de hala pr değerine göre reklamlar alınıp satılıyordu. Şimdi hepsi kayboldu. Günün şartlarına ayak uydurmazsanız yok oluyorsunuz.

 7. Mert Demir Reply

  sanırım bu konuyla ilgili bilgiler çok net değil. Söylenilenleri yapıyoruz ama pa değerlerimiz çok küçük değerlerde yükselebiliyor. Yıl en önemli değer bence

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir