Seo

Anahtar Kelime Yoğunluğu


seo-anahtar-kelime-yogunlugu-nasil-hesaplanir

SEO’da en önemli kriterlerden biri “Anahtar Kelime Yoğunluğu”dur. Özellikle web içeriği oluşturmak isteyen blog yazarları, bu altın değerindeki detaya önemli bir dikkat göstermelidir. Bu makalemizde anahtar kelime yoğunluğunu inceleyeceğim. İlaveten anahtar kelime yoğunluğunun oranı ne olmalı, hesaplamalar nasıl yapılır, yardımcı olabilecek siteler var mı tüm detaylarından bahsedeceğim.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir ?

Anahtar kelimenin makaleniz içerisindeki yoğunluk kavramı, arama motorlarında sorgulanan ve makale içerisinde kullanılan kelime veya kelime gruplarıdır. Bu nedenle blog yazılarınızda özgün içerik ve kelime yoğunluğunun önemli bir çizgisi vardır.

Örneğin makalemizin temel konusu “Excel Fonksiyonlar” olduğunu düşünelim. Bu makalenin Google aralamarında üst sıralarda çıkabilmesi için kullanacağımız ön terim”Excel Fonksiyonlar” olacaktır.

“Excel Fonksiyonlar” kelimesinin makale içerisindeki yoğunluğu, tüm yazı içerisinde kullanılan kelimelere oranı olacaktır.

 

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Hesaplanır?

Anahtar kelimenin yoğunluğunu hesaplayabilmek için “Excel Fonksiyonlar” terimini, makale içerisinde yazılan tüm kelimelerin sayısına bölüp 100 ile çarpmanız gerekir.

Mesela 600 kelimelik bir makalede, hedefimiz olan “Excel Fonksiyonlar” anahtar kelimesini tüm yazı içerisinde 15 defa kullanıldığını düşünelim.

O zaman “Excel Fonksiyonlar” için yoğunluk şöyle hesaplanır.

15/600 x 100 = 2,5

Yani anahtar kelime yoğunluğunuz %2.5 demektir.

 

İdeal Anahtar Kelime Yoğunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

İdeal olan uygun oran aralığı %1 ile %5 aralığıdır. Kelimenizin makale içerisindeki oranının bu civarda olması SEO açısından güzel bir etken diyebiliriz.

Google, anahtar kelime konusunda makaleniz içerisinde gereğinden fazla kelime yoğunluğu tespit ederse o içeriği SPAM olarak işaretleyebilir. O yüzden anahtar kelime tekrarı konusunda dikkatli olmanızı öneririm. Bu oranı korumak için maksimum %5.5 oranını geçmemenizi tavsiye ediyorum.

 

Yardım?

Bütün makale içerisinde tek tek “Excel Fonksiyonlar” terimini saymak istemiyorsanız, aşağıdaki ücretsiz sitelerden birini kullanabilirsiniz 🙂

Benim favorim Live Keyword Analysis’tir. Tabii tercih size ait…

Google aramalarında üst sıralara çıkmak istiyorsanız makale içeriğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Density Keyword

WordPress içerisinde benzeri Keyword Density eklentileri mevcut, dilerseniz Eklentiler bölümünden arama yaparak alternatifleri deneyebilirsiniz.


This Post Has One Comment

  1. Digiturk Reply

    Merhaba anahtar kelime yoğunluğu hakkındaki makaleniz harika. Faydalı bilgiler için teşekürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir